Zaczynasz biegać? Bardzo dobrze! A jakie buty do biegania wybrać?

Uprawiasz sport? A może dopiero zaczynasz ? W takim razie już możesz dać sobie +10 do respektu, bo sport w każdej postaci jest ważny i dobry. Nie każdy pływa jak ryba, podnosi ciężary czy wygrywa turnieje szachowe – tak, tak, szachy to również sport. Za to każdy może zacząć biegać – Ty też. A od czego warto zacząć przygodę z bieganiem? Od dwóch najważniejszych rzeczy: rozsądnego i konsekwentnego wyznaczania sobie celów oraz od najlepszych butów, jakie możesz mieć.

Co jest potrzebne do tego, żeby zacząć biegać?

Bieganie do autobusu albo ucieczka przed psem sąsiada raczej nie należą do wielkich wyczynów sportowych, choć na pewno podnoszą ciśnienie i dają satysfakcję. Szczególnie gdy uda się uciec przed psem :) Jeżeli planujesz regularnie zażywać ruchu na świeżym powietrzu, to przyda Ci się odpowiednie przygotowanie.

Na pewno przyda Ci się silna wola i dobre buty, bo sama chęć schudnięcia i zmiana trybu życia to za mało. Samo się nie pobiegnie. O silnej woli napisano już wiele książek, wypowiadają się o niej również wybitni sportowcy, a wśród nich biegacze. W wolnej chwili sięgnij po ciekawą literaturę i sprawdź, w jaki sposób najlepsi z najlepszych radzili sobie z typowym „nie chce mi się dzisiaj, zacznę od jutra”.

Doświadczeni biegacze powiedzą Ci, że najważniejsze ze sprzętu do biegania są odpowiednie buty.  Możesz biegać w bawełnianej koszulce i w spodniach dresowych tak też się da. Ale bieganie w przypadkowych lub źle dobranych butach to proszenie się o kłopoty ze zdrowiem i kontuzje. A przyznasz, że ludzie, którzy każdego dnia pokonują kilkanaście kilometrów lub więcej, raczej mają o tym pojęcie.

Dlaczego odpowiednie buty do biegania są tak ważne?

Klasyczne buty chronią nasze stropy, poprawiają przyczepność i dbają o to, aby chłód nie ciągnął po nogach. To jasne. Ale gdy chodzi o bieganie, to funkcja butów jest znacznie szersza. Dosłownie kluczowa. Bo jeżeli źle dobierzesz obuwie, to możesz spodziewać się bólów mięśni, stawów, problemów ze stopami, a w konsekwencji kontuzji. A chyba nie o to chodzi.

Jeżeli źle wystartujesz, to nie dobiegniesz do mety, choć być może doczłapiesz się do niej. Dobry start wiąże się z tym, że przede wszystkim musisz ustalić, jakie buty będą dla Ciebie odpowiednie. I wcale nie chodzi o markę, kolor czy rodzaj użytego materiału. Dopiero gdy już to wiesz, to sięgnij po obuwie zgodne z Twoim stylem biegania. I koniecznie wybierz najlepsze spośród dostępnych. A dlaczego?

Źle dobrane buty to gwarancja nieprzyjemności – już o tym wiesz. A co się stanie, gdy zaczną Cię boleć stopy i kolana? Przede wszystkim porzucisz bieganie, a buty i ubranie sportowe trafią na zawsze na dno szafy. A po drugie, zaczniesz spacerować… po lekarzach. I właśnie dlatego dobór obuwia do stylu i sposobu biegania jest kluczowy.

Jaką funkcję pełnią dobrze dobrane buty podczas biegania?

Bieganie daje w kość – dosłownie i w przenośni. Zanim zbudujesz żelazną kondycję, zbuduj w głowie świadomość, że bieganie naprawdę obciąża Twoje kości, ścięgna i stawy. A para dobrych butów ma za zadanie wyhamować stopę i przejąć na siebie cały wstrząs, który występuje podczas kontaktu z podłożem.

Uderzenie piętą o twardą nawierzchnię ma znaczenie dla Twojego ciała. Jeśli przebiegniesz np. 8 kilometrów w ciągu godziny, to mniej więcej pokonasz 12000 kroków. To 12000 uderzeń, które przenoszą się na całą nogę, na stawy, mięśnie i kości. Każde takie uderzenie podczas biegu to średnio 2,5 razy masa naszego ciała i to na jedną nogę. Więc co się może stać bez odpowiedniej amortyzacji? Na pewno dobrze i długo to zapamiętasz, choć nie będzie to miłe wspomnienie.

Co warto brać pod uwagę podczas wyboru butów do biegania?

Pomińmy elementy obuwia, które na pewno są ważne dla Ciebie, ale nie są kluczowe w trosce o Twoje zdrowie. Kolor czy rodzaj sznurówek – wybieraj według własnego uznania. A całą resztę koniecznie konsultuj ze specjalistami. Czyli co tak naprawdę jest do ustalenia?

  • wzrost i masa ciała
  • nawierzchnia, po której najczęściej biegasz
  • pokonywane odległości
  • budowa i sposób ustawiania stopy

O ile pierwsze 3 punkty wydają się zrozumiałe, o tyle zazwyczaj nie wiadomo, o co chodzi w ostatnim. Czasami mówi się „last but not least”, a w tym przypadku wiedza na temat ostatniej pozycji na liście jest odwrotnie proporcjonalna do jej ważności. To najczęściej zaniedbywany i prawdopodobnie najważniejszy aspekt podczas rozważań nad butami do biegania.

Biegacze mają dwie stopy…, a nawet trzy

Gdy kształtują się Twoja silna wola, nowe hobby i określasz, w jaki sposób stawiasz stopę, to od tego momentu zaczyna się przygoda ze sportem albo z fizjoterapeutami i lekarzami.

Czy znasz filmy z serii „Rocky” z Sylvestrem Stallone? Fajny, prawda? Niestety dziś dobrze wiemy, że bokser trenujący w starej szopie nie pokona innego, o zbliżonych walorach fizycznych, jeżeli ten drugi trenowany jest przez specjalistów. Po prostu wiedza i nauka weszły do sportu i pozamiatały pod dywan romantyczne mity. Trening siłowy może wyrządzić Ci krzywdę. Podobnie jest z bieganiem.

Pojęciami, które warto sobie przyswoić, aby unikać kontuzji są: stopa supinująca, stopa neutralna i stopa nadpronująca. To terminy łatwe do zrozumienia, ważne przy bieganiu i kluczowe podczas doboru obuwia. W stopie supinującej staw skokowy rotuje do zewnątrz. Osoba nadpronująca koślawi staw skokowy do środka ponad normę, a palce stopy skierowane są do zewnątrz. A neutralna jest… neutralna. Aby było dla Ciebie bardziej jasne, o czym piszemy, to zobacz, jak wyglądają profesjonalne buty do biegania dla osób ze stopą neutralną lub supinującą, a konkretnie buty Brooks Ghost 13  lub Nike Pegasus 37.


Brooks Ghost 13Nike Pegasus 37

                            Brooks Ghost 13                                                                Nike Pegasus 37


I od razu wyjaśnijmy: każda stopa jest dobra, tylko trochę inna. Jeżeli supinacja albo pronacja nie są nadmierne, to wszystko jest w porządku. Ale nie będzie w porządku, jeżeli Twoje buty będą dobrane niezgodnie z tym, jak stawiasz stopę. To właśnie w tym momencie podejmujesz decyzję, czy i jak bardzo planujesz pogłębiać nadpronację albo supinację. I to właśnie w efekcie tego pogłębiania fundujesz sobie bóle stopy i kolan, a finalnie kosztowną rehabilitację.

Przyjrzyj się, jak wyglądają buty do biegania dla osób z nadpronacją – zwróć uwagę zwłaszcza na zdjęcie przyśrodkowej części buta. To akurat wersja dla mężczyzn, ale buty Brooks Adrenaline GTS 21 są dostępne również w pięknym różowym kolorze.

Brooks Adrenaline GTS 21Mizuno Equate 5

                    Brooks Adrenaline GTS 21                                                         Mizuno Equate 5

Nasz specjalista pomoże Ci wybrać właściwe buty do biegania

Pozostaje ostatnie pytanie: kiedy u licha zrobi się dobra pogoda?! Nie, to nie to – na pogodę nie mamy wpływu. Za to jesteśmy w stanie profesjonalnie doradzić Ci wybór obuwia. Określeniem sposobu ustawiania stopy zajmują się zawodowo dwie grupy specjalistów: fizjoterapeuci i wieloletni praktycy zarówno w bieganiu, jak i doborze butów. My zajmujemy się tym drugim.

Wypracowaliśmy sobie dwa sposoby, które pomogą Ci dobrze wystartować: telekonferencja i wideokonferencja. Podczas tej pierwszej zadamy Ci kilkanaście ważnych pytań, a podczas wideokonferencji dodatkowo pokażemy, jak najlepiej samodzielnie zbadać stopę. Oba sposoby pozwolą Ci dokładnie zrozumieć i ustalić, dlaczego specjalistyczne buty do biegania są tak ważne przy uprawianiu sportu. Ponadto będziesz wiedzieć, jaki typ obuwia będzie optymalny dla Ciebie. Łatwo i konkretnie. Zobacz tutaj, jak to wygląda.

No to jak? Zaczynamy?